Enkelt bokprojekt; Tre pepparkaksgubbar

 

Tre pepparkaksgubbar

Tre pepparkaksgubbar

Titel; Tre pepparkaksgubbar

Författare; Astrid Gullstrand och Catarina Krusvaal

Förlag; Rabén och Sjögren

ISBN; 978-91-29-67935-9

 

 

 

Återigen, böckerna om våra kära klassiska barnvisor är så fint illustrerade av Catarina Kruusval och jag kommer säkerligen åtekomna till dessa flera gånger. Fröken E älskar ju musik och böcker, så en kombination av båda är självklart en hit!

Ett bokprojekt kan ju inte bli enklare än detta. Vi sjöng och tittade i boken och därefter så bakade vi pepparkakor. Ett perfekt enkelt bokprojekt så här i juletider! Varje gång som Fröken E hörde ordet pepparkaka så pekade hon bestämt mot boken. Hon kände säkerligen igen ordet från sången.

Andra sätt att bygga vidare på boken är så klart att göra ett helt ”pepparkakeland”. Baka ett eller flera hus, dekorera glasstrutar som granar (mycket lättare för små barn), så klart lite invånare också, sen har ni ett helt pepparkakeland! (Glöm för allt inte vägen som pepparkaksgubbarna vandrar). Baserat på illustrationerna kan ni antingen också göra lussebullar eller varför inte lite pynt till julgranen i form av tomte eller ängel! Finns massor av inspiration till julpyssel ute på nätet!

 

Må gott (och baka gott)/ Bokälskande mamman.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s