Kreativ verkstad; färgsortering

IMG_6032

På sistone har vi märkt att Fröken E inte är så haj på det här med färger. Därför pysslade jag igår ihop en enkel färgsortering till henne, med material som vi hade hemma. Jag tog en äggkartong, några toarullar, färgat papper, sax, häftapprat och mattkniv för att göra en pompom färgsorterare.

IMG_6036

Jag klädde äggkartongen med vitt papper för att det gröna inte skulle distrahera. Därefter klädde jag toarullarna med färgat papper som jag fäste med häftklammers, dessa toarullar satte jag ner i hål som jag med mattkniv skurit ut i äggkaratongen.

IMG_6037

Sedan var det bara till att påbörja sorterandet. Vi tog en pompom i taget och övade på att säga namnet på färgen och att lägga den rätt. Jättebra för finmotoriken också!

IMG_6043

När alla pompoms blivit sorterade är det bara att öppna kartongen, tömma den och börja om från början. Fröken E tyckte att det var en rolig lek och har använt den flitigt. När hon sedan har bemästrat dessa färger är det enkelt att klä andra toarullar i andra färger och byta ut dessa.

Enkelt, roligt och lärorikt är alltid en bra kombination! /Bokälskande mamman

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s